„NFZ zapłaci także za prywatne leczenie”, „Unia likwiduje szpitalne limity”, „Pacjenci bez granic – finansowanie świadczeń zdrowotnych w UE” „krzyczą” rozkładówki polskich gazet
i portali internetowych. Faktycznie, sprawa jest aktualna i dotyczy nas wszystkich. Unia Europejska uchwala dyrektywę o swobodnym dostępie do leczenia „Pacjent bez granic”, która najprawdopodobniej spowoduje znaczną rewolucję w polskiej służbie zdrowia
Jak duże przełożenie na „nasze podwórko” ma ten dokument? Duże. Po pierwsze, dyrektywa pozwala pacjentom na odbywanie leczenia w dowolnym miejscu w Europie, a co za tym idzie również w dowolnej placówce w Polsce. Oznacza to, że płatnik będzie zobowiązany do sfinansowania leczenia w dowolnym publicznym i niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Drugą istotną kwestią staje się następstwo tej sytuacji czyli drastyczne zmniejszenie się kolejek w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Pacjenci będą mogli podejmować leczenie w placówkach niepublicznych a także w gabinetach zlokalizowanych poza granicami kraju (pacjent nie będzie potrzebował zgody płatnika na korzystanie ze świadczeń wykonywanych w trybie ambulatoryjnym). Trzecia sprawa jest wynikiem dwóch wcześniejszych – NFZ, jako naturalne następstwo postanowień dyrektywy, będzie musiał znieść limity świadczeń zakontraktowanych w poszczególnych placówkach zdrowia. Co na to Ministerstwo Zdrowia? Na pytanie odpowiada Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.
„Dyrektywa „Pacjenci bez granic” umożliwi każdemu obywatelowi Unii Europejskiej leczenie w dowolnym kraju UE i w dowolnej klinice prywatnej lub publicznej. Polskim pacjentom NFZ zwróci koszty do wysokości ich refundacji w Polsce. Należy się spodziewać, że Ministerstwo Zdrowia pełniąc role regulatora systemu ochrony zdrowia będzie w stanie opracować odpowiednie normyprawnych, zabezpieczające w pierwszej kolejności finansowanie sektora ochrony zdrowia w Polsce.”
„Nie ma tego dobrego co by na złe nie wyszło.” Parafraza znanego przysłowia zaznacza, że postanowienia dyrektywy „Pacjent bez granic” ciągną za sobą również pewne niekorzystne konsekwencje. Po pierwsze NFZ, wedle dyrektywy, może finansować świadczenia, których cena nie przekracza stawki ustalonej dla danego świadczenia w rodzimych placówkach zdrowia. Oznacza to,że każdą różnicę w kwocie między polskim a zagranicznym świadczeniem pacjent zobowiązany jest do pokrycia z własnej kieszeni. Refundowanie świadczeń w trybie szpitalnym, dalej wymaga uzyskania indywidualnych zgód od NFZ. Co więcej, takie finansowanie nie dotyczy każdego rodzaju świadczeń (wyłączone zostały m.in. procedury medyczne związane z przeszczepami oraz opieka długoterminowa). Kwestia kolejek również zależy od pewnych określonych sytuacji. Jak się okazuje w innych krajach UE kolejki do uzyskania określonych świadczeń zdrowotnych są równie długie jak i w Polsce. Najtwardszy orzech do zgryzienia ma jednak Narodowy Fundusz Zdrowia, którego dyrektywa unijna będzie kosztowała dodatkowo 3,2 mld zł. Zdaniem Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. ochrony zdrowia widocznym zagrożeniem dla stabilności polskiego sektoru ochrony zdrowia jest otworzenie możliwości niegraniczonego finansowania świadczeń zdrowotnych dla obywateli polskich przebywających obecnie na emigracji.
“Widocznym zagrożeniem dla jego stabilności jest otworzenie możliwości nieograniczonej realizacji kosztownych świadczeń zdrowotnych przez obywateli polskich,przebywających obecnie na emigracji, np. w Wielkiej Brytanii czy Irlandii. To niewątpliwe ryzyko wymaga rozważnych kroków i mądrej polityki Państwa jako regulatora – również na arenie międzynarodowej .Pewnym rozwiązaniem może być szybkie wprowadzenie alternatywnych ubezpieczeń zdrowotnych i przerzucenie tego ryzyka na prywatny sektor ubezpieczeniowy.”
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w całym kraju i nie tylko. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …