Depresja jest poważną, choć często niedocenianą, jednostką chorobową istniejącą w populacji. Ocenia się, że około 10% – 20% kobiet w ciąży jest chorych na depresję. Poszukuje się wciąż nowych, skutecznych metod leczenia, dających jednoczenie znikomą ilość działań niepożądanych.
Celem randomizowanego badania, którego wyniki opublikowano łamach czasopisma Obstetrics & Gynecology, było stwierdzenie czy akupunktura ma pozytywny wpływ na objawy i odpowiedź terapeutyczną u kobiet w ciąży chorujących na depresję. Wszystkie uczestniczki badania spełniały kryteria epizodu dużej depresji wg DSM IV( Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders IV). 150 kobiet podzielono losowo na 3 grupy. W pierwszej( 52 ) zastosowano akupunkturę, której technika jest opracowana do leczenia zaburzeń depresyjnych, w drugiej (49) akupunkturę bez takiej specyficzności, a w kolejnej (49) masaż. Leczenie trwało 8 tygodni , obejmowało 12 sesji, oraz było standaryzowane, jego efektywność mierzono w 4 i 8 tygodniu skalą depresji Hamiltona.
W grupie kobiet , u których zastosowano technikę akupunktury specjalną dla leczenia depresji, odnotowano znaczące złagodzenie natężenia objawów (P<0,5) w porównaniu do 2 grup kontrolnych (Cohen’s d=0, 39, 95% przedział ufności [CI] 0, 01-0,77) oraz grupy tylko z akupunkturą nieukierunkowaną na leczenie depresji (P<0.5; Cohen’s d=0,46, przedział ufności 95% CI 0,01-0,92). Dodatkowo, u kobiety z pierwszej grupy, wystąpiła znacząco lepsza odpowiedź na leczenie niż w obu pozostałych ( 44.3%; P<.05 liczba kobiet kt potrzebowa leczenia ci oraz por tylko grup kontroln z akupunktur p nie odnotowano natomiast znacz r w objaw odpowiedzi na leczenie pomi grupami masa i standardowa vs>
Badanie to wskazuje na akupunkturę specyficzną dla leczenia depresji, jako metodę porównywalną w swej efektywności do innych standardowych i już uznanych sposobów leczenia zaburzeń depresyjnych. Wydaje się, że ta nowa alternatywa dla dotychczas stosowanych metod , może mieć ogromne znaczenie w leczeniu zaburzeń depresyjnych u kobiet w ciąży.
Obstetrics & Gynecology: March 2010 – Volume 115 – Issue 3 – pp 511-520
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w całym kraju i nie tylko. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …