Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy wnioski odnośnie do preferowanej tematyki. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pięciu najczęściej czytanych artykułów, które mogłeś przeoczyć. Oto one:
- Poronienia – ważny czynnik wcześniactwa
Jedną z najczęstszych przyczyn zgonu noworodków jest wcześniactwo. Czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu są m.in. zabiegi chirurgiczne na szyjce macicy. Na łamach „American Journal of Obstetrics and Gynaecology” opublikowano wyniki badania oceniającego wpływ poronienia i aborcji na ryzyko wcześniactwa. W analizie uwzględniono 36 porównań obejmujących kobiety po poronieniu naturalnym oraz farmakologicznym bądź chirurgicznym. Z naszej publikacji dowiesz się, jakie były wyniki tego badania i czy przerwanie ciąży ma wpływ na ewentualność przedwczesnego porodu w przyszłości.
Przeczytaj publikacje tutaj.
- Ile pacjentek z bólem podbrzusza ma endometriozę?
U młodych kobiet za przewlekły ból podbrzusza bardzo często obwiniana jest endometrioza. Przyjmuje się, że problem ten dotyczy 15‒17 proc. wszystkich dziewcząt. Od 10 do 32 proc. histerektomii przeprowadza się właśnie z powodu przewlekłego bólu. Mimo dużej liczby wykonywanych zabiegów nadal nie wiadomo, jak często pooperacyjnie diagnozuje się endometriozę. Problem ten postanowili zanalizować naukowcy, których zadaniem było oszacowanie występowania chirurgicznie potwierdzonej endometriozy u kobiet po operacyjnej histerektomii, bez uwzględnienia stwierdzonej wcześniej endometriozy. Z naszej publikacji dowiesz się, jakie były wyniki tej analizy i w jaki sposób ją przeprowadzono.
Przeczytaj cały tekst tutaj.
- Hormony płciowe u kobiet z migreną
Problem migreny dotyka najczęściej kobiet. Od dawna podejrzewa się związek z występowaniem jej ataków ze spadkiem poziomu estrogenów w późnej fazie lutealnej. Nasilenie problemu występuje zazwyczaj dwa dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego i trwa przez pierwsze trzy dni menstruacji. Do tej pory brakuje jednak wystarczająco dużej liczby dowodów potwierdzających te związki. Badacze postanowili usystematyzować wiedzę na ten temat i naukowo potwierdzić wpływ zmian hormonalnych na migrenę. Z naszej publikacji dowiesz się, czy rzeczywiście panujące powszechnie opinie mają odzwierciedlenie w danych medycznych oraz dlaczego tak się dzieje.
Przeczytaj cały tekst klikając link.
- Prawa lekarza: 5 pytań o świadczenia zdrowotne z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii
Nasz ekspert, prawnik Radosław Tymiński rozwiał pięć najczęstszych wątpliwości dotyczących anestezjologii. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., co oznacza sformułowanie, że lekarz dokonujący znieczulenia musi znajdować się „w bezpośredniej bliskości pacjenta” przez cały czas trwania znieczulenia oraz czy wszystkie badania dodatkowe niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do znieczulenia powinien zlecać lekarz prowadzący.
Dowiedz się więcej tutaj.
- Naukowcy odkryli przyczynę wielokrotnych poronień
Statystyki mówią, że około jednej na pięć ciąż kończy się poronieniem, a jedna na sto kobiet traci więcej niż trzy kolejne płody. W obliczu przytoczonych danych naukowcy nieustannie poszukują przyczyn tego stanu i próbują znaleźć metody leczenia pozwalające na poprawę sytuacji. Na czele zespołu badaczy stanął profesor ginekologii i położnictwa Jan Brosens, któremu dało się ustalić czynnik odpowiadający za przyczynę utraty ciąży. Z naszego artykułu dowiesz się, co udało mu się ustalić oraz czy jest jakaś metoda, dzięki której można zapobiec kolejnym poronieniom.
Przeczytaj całość tutaj.