We wrześniu 2006 roku międzynarodowy instytut badawczy SKIM Analytical Healthcare, na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma, przeprowadził ogólnoeuropejską ankietę „Pan EU Study” dotyczącą stosowania i wiedzy na temat antykoncepcji wśród kobiet.
We wrześniu 2006 roku międzynarodowy instytut badawczy SKIM Analytical Healthcare, na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma, przeprowadził ogólnoeuropejską ankietę „Pan EU Study” dotyczącą stosowania i wiedzy na temat antykoncepcji wśród kobiet. Badaniu poddano wówczas mieszkanki 14 krajów: Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Danii, Norwegii, Republiki Czeskiej, Austrii, Estonii, Łotwy, Litwy oraz Federacji Rosyjskiej.
W maju 2007 roku analizę rozszerzono o Polskę. Badanie zrealizowane przy zastosowaniu metody CAPI (Computer Aided Personal Interview) przeprowadziła GFK Polonia.
Wyniki badań dotyczące stosowania środków antykoncepcyjnych (Pan EU Contraceptives Study) prezentujemy zgodnie z podziałem na:
1.Dane socjodemograficzne i zachowania seksualne
• Poszczególne grupy wiekowe w próbie są reprezentatywne dla populacji poszczególnych krajów
• Blisko 3/4 badanych kobiet pozostaje w związku małżeńskim, mieszka ze swoim partnerem lub pozostaje w stałym związku; w Polsce zwraca uwagę stosunkowo wysoki odsetek mężatek (61% badanych w Polsce, średnia w krajach europejskich – 51%)
• Większość kobiet pracuje – w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, niepracujące zawodowo stanowią około 20% (w Polsce około 30%)
• W krajach Europy Wschodniej (w tym w Polsce), w porównaniu do krajów śródziemnomorskich, kobiety preferują urodzenie pierwszego dziecka we wcześniejszym wieku (94% ankietowanych Polek chce urodzić dziecko przed 30. r. ż.)
• Polki, w porównaniu z kobietami z innych krajów, wykazują tendencję do późniejszego rozpoczynania życia płciowego, a odsetek kobiet stosujących środki antykoncepcyjne podczas pierwszego stosunku seksualnego jest niski (< 40%, w porównaniu do 67% kobiet w całej Europie, z wyjątkiem Rosji)
• Prawie wszystkie kobiety rozpoczynają stosowanie metod antykoncepcyjnych przed 25. rokiem życia. Polki zaczynają stosowanie metod antykoncepcyjnych najpóźniej (średnio w wieku 20 lat w porównaniu do 18. r. ż. w całej Europie)
• Większość kobiet rozpoczyna stosowanie antykoncepcji od tabletki antykoncepcyjnej lub prezerwatywy stosowanej przez partnera. W Polsce, Rosji i krajach nadbałtyckich ponad 25% kobiet początkowo stosuje metody obarczone wysokim ryzykiem nieskuteczności (np. metody naturalne, chemiczne, stosunek przerywany)
2. Stosowanie środków antykoncepcyjnych
• W Polsce średnio 4 na 10 kobiet nie stosuje żadnej metody antykoncepcyjnej, nie podając szczególnej przyczyny podjęcia takiej decyzji
• Częstość stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych w Polsce jest niska (stosuje je poniżej 25% kobiet), a uzyskane wyniki są porównywalne z wynikami dla Hiszpanii, Rosji
i krajów nadbałtyckich (podczas gdy w Europie, z wyjątkiem Rosji, odsetek ten wynosi średnio 40%)
• Polki stosują antykoncepcję hormonalną głównie w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Mimo że prawie wszystkie kobiety są świadome istnienia tabletek, stosuje je tylko ok. 20%
• Poziom wiedzy i wykorzystania innych niż tabletki metod antykoncepcji hormonalnej jest
w Polsce bardzo niski
• Około połowa Polek słyszała o hormonalnej wkładce domacicznej; częstość stosowania tej metody antykoncepcji jest w Polsce stosunkowo niska (3% w Polsce, 8% w innych krajach europejskich, wyłączając Rosję)
• Tylko 28% Polek stosujących tabletki antykoncepcyjne wykorzystywało je do opóźnienia krwawienia, ponad połowa kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne byłaby skłonna wypróbować przedłużony schemat stosowania tabletek, co stanowi stosunkowo wysoki wynik
• Z wiekiem kobiety zaczynają stosować bardziej zróżnicowany wachlarz hormonalnych metod antykoncepcyjnych (slajd 16)
3. Nastawienie do poszczególnych metod i ich zalet
• Prawidłowy wybór metody antykoncepcyjnej jest bardzo ważny dla każdej kobiety
• Oprócz niezawodności i dobrej tolerancji danej metody antykoncepcyjnej, przy wyborze hormonalnej metody antykoncepcyjnej istotny jest brak wpływu na przyrost masy ciała, korzystny wpływ na samopoczucie, krwawienia i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) (we wszystkich krajach, w Polsce ostatni czynnik jest mniej istotny)
• U użytkowniczek hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych o przedłużonym działaniu występuje mniej objawów (fizycznych i psychicznych) pojawiających lub nasilających się
w tygodniu krwawienia menstruacyjnego
4. Źródła informacji i tryb życia
• Za najważniejsze źródła informacji uważa się kontakty profesjonalne (lekarz ginekolog, lekarz rodzinny) oraz osobiste (bliska przyjaciółka lub matka). W Polsce, w porównaniu do innych krajów, czasopisma i radio/TV są częściej wykorzystywane jako źródło informacji na temat środków antykoncepcyjnych. Niemniej najczęstszym i najważniejszym źródłem informacji jest lekarz ginekolog
• Kobiety zgłaszają się na wizyty do lekarza pierwszego kontaktu z innych przyczyn niż porada antykoncepcyjna, zwłaszcza w Polsce. Głównym powodem wizyt Polek u położnych jest badanie kontrolne
• W porównaniu do innych krajów, w Polsce zaangażowanie partnerów w wybór metody antykoncepcyjnej jest stosunkowo wysokie – 84%. W całej Europie w około 75% przypadków partner ma przynajmniej częściowy udział w decyzji, co do wyboru metody kontroli urodzeń
• W Polsce, z przyczyn religijnych na antykoncepcję hormonalną nie zdecydowałoby się około 13% kobiet (katoliczek) i jest to wynik stosunkowo wysoki w porównaniu do innych krajów europejskich (najwyższy odsetek kobiet które z powodu przekonań religijnych powstrzymują się przed użyciem antykoncepcji hormonalnej – 45%, zamieszkuje kraje nadbałtyckie)
• We wszystkich krajach kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne czerpią więcej satysfakcji
z życia seksualnego od momentu rozpoczęcia stosowania pigułek
More from Publikacje
Glikemia matki a funkcje poznawcze dziecka po latach
W "Diabetes Care" opublikowano wyniki prospektywnego badania EPICOM oceniającego długoterminowe skutki hiperglikemii wewnątrzmacicznej u płodu i jej wpływ na funkcje …
Przemoc wobec ciężarnej a powikłania okołoporodowe
Przemoc rodzinna jest szczególnie niebezpieczna wobec kobiety ciężarnej. Wcześniejsze metaanalizy sugerowały, że istnieje związek miedzy przemocą w rodzinie a powikłaniami …
Czy dzieci urodzone po terminie porodu są zdrowsze od tych urodzonych o czasie?
Ciąża po terminie porodu (hbd 41.+0 tc.) i ciąża przenoszona (hbd 42.+0 tc.) są związane z większym ryzykiem powikłań okołoporodowych. …